V tomto video tutoriály ti ukážem rozdiel medzi doménou a hostingom. Ukážem ti u reálnych poskytovateľoch, ako sa spravuje hosting a doména a ako si môžeš aj ty zriadiť vlastnú doménu či hosting. Tiež aký je rozdiel medzi doménou druhej a tretej úrovne. Tiež ti v tomto videu ukážem čo sú to subdomény.
Správa hostingu a domény sa líši u provideroch, ale pointa je rovnaká. Musíš si nastaviť ftp, databázy, emaily a preto ti ukážem ako na to.
Tiež ti ukážem ako použiješ program Total Commander na pripojenie sa k FTP tvojho poskytovateľa hostingu.
Doména je názov stránky.
Domény sú najznámejšie druhej a tretej úrovne:
Doména 2. úrovne vyzerá napr. takto: www.nieco.sk
Doména 3. úrovne vyzerá napr. takto: www.nieco.nieco.sk
Domény 2. úrovne sú vždy platené - platí sa za koncovku .sk, .eu, .com a podobne. Názov si môžeš vybrať u nejakej hostingovej spoločnosti, kde si aj overíš či je ešte voľná doména s požadovaným názvom.
Domény 3. úrovne je možné zaregistrovať napr. na stránke Wix alebo na stránke Webnode a potom tvar vyzerá napr. takto: www.akonaweb.webnode.sk - môžu byť free (zadarmo) alebo aj platené - to už záleží od hostingovej spoločnosti akú má nastavenú cenovú politiku.
Hosting je priestor, ktorý ti prenajme hostingová spoločnosť (je ich viac na Slovensku aj vo svete) a podľa využitia zaň platíš mesačný alebo aj ročný poplatok (niektoré sú za free / zadarmo ak nevyužívaš veľké množstvo).
Priestorom sa má na mysli:
- ftp priestor - kde nahráš všetky súbory, ktoré obsahuje tvoja web stránka - html, css,... obrázky, videá,... pdf-ka a podobne.
- e-mailový priestor - ku doméne 2. úrovne si zväčša môžeš vytvoriť e-mail a zarátava sa do priestoru, ktorý si prenajmeš od hostingovej spoločnosti (záleží od cenovej politiky danej hostingovej spoločnosti)
- databázový priestor - niektoré CMS systémy vyžadujú databázu - zväčša MySQL - a veľkosť jej sa zarátava do využitia priestoru (záleží od cenovej politiky danej hostingovej spoločnosti)
Keď si zakúpiš doménu 2. úrovne alebo si zaregistruješ aj zadarmo doménu 3. úrovne, tak dostaneš prístupy, kde môžeš nahrávať cez ftp client - napr. Total Commander svoje súbory na server hostingovej spoločnosti.
Tiež existuje klient na prístup k databáze napr. cez phpMyAdmin a prístup k nej ti tiež poskytne hostingová spoločnosť.